886 435 976 info@fizjofemme.pl

Tajemnicze funkcje przepony🔍

 

Przepona👉 główny mięsień oddechowy kształtem przypominająca kopułę, która oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej.
Tyle wiemy na pewno na jej temat.

Dzisiaj chciałabym przybliżyć każdej z Was role przepony, o których rzadko się mówi, a które są niezmiernie ważna dla funkcjonowania całego naszego ciała i wszystkich układów.
I może dzięki temu przekonasz się, jak ważne jest angażowanie jej w codziennym życiu❗️

Zacznę więc od podstaw:

☑️Przepona jest głównym mięśniem oddechowym co oznacza tyle, że w trakcie wdechu kurczy się, wykonuje pracę koncentryczną, obniża się. Tym samym umożliwia płucom rozprężenie i pobór powietrza.

☑️W trakcie wydechu dochodzi do sytuacji odwrotnej: przepona rozkurcza się, wykonuje pracę ekscentryczną, unosi się przez co dochodzi do usunięcia powietrza z dróg oddechowych.

☑️Przepona działa w synergizmie z przeponą miedniczą, która zlokalizowana jest w dnie miednicy. Obie kopuły działają na zasadzie tłoku: podczas wdechu obie przepony obniżają się, podczas wydechu dochodzi do ich uniesienia.

☑️Przepona podczas oddychania powoduje przesuwanie zawartości jamy brzusznej co skutkuje swoistym masażem naszych trzewi.

 

 

Inne, równie ważne funkcje jakie pełni przepona, a o których mogłaś nie wiedzieć dotyczą:

1️⃣ Układu sercowo-naczyniowego:
☑️ Dzięki połączeniu przepony z workiem osierdziowym wpływa ona na czynność mięśnia sercowego, między innymi na ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Im lepsza funkcja mięśnia przepony, tym lepsza czynność serca.
☑️ Ruch przepony wpływa na powrót żylny z określonych rejonów naszego ciała. Na przykład podczas wydechu (czyli gdy przepona unosi się) ułatwiony jest powrót krwi żylnej z kończyn dolnych do żyły głównej dolnej, podczas gdy wdech (obniżenie przepony) ułatwia powrót krwi żylnej z trzewi.

2️⃣ Układu limfatycznego:
☑️ Dzięki licznym kontaktom z siecią naczyń limfatycznych i głównym zbiornikiem chłonnym ruchy przepony powodują drenowanie tych miejsc co skutkuje lepszym przepływem chłonki, szczególnie z dolnych obszarów ciała.

3️⃣ Układu szkieletowo-mięśniowego:
☑️Przepona, wraz z innymi mięśniami tułowia, pełni funkcję stabilizującą. Najnowsze badania pokazują nawet, że im grubsza jest przepona w momencie wdechu, tym lepsza zdolność utrzymania równowagi.

4️⃣ Układu pokarmowego:
☑️ Zapobiega cofaniu się treści żołądkowej (refluksowi).
☑️ Lepsza perystaltyka jelit dzięki, wspomnianemu wyżej, automasażowi narządów brzucha.

 

 

Tak więc sama widzisz, przepona to nie tylko wdech i wydech.
To AŻ wdech i wydech❗️❗️
👉dlatego tak ważna jest jej aktywacja,
👉dlatego tak ważne jej jej wykorzystywane
👉dlatego tak ważne jej jej trenowanie
Szczególnie w aktualnej sytuacji na świecie …

 

Wierzę, że obecnie każda z nas znajdzie chociaż 10 minut w ciągu dnia na trening oddechowy ❗️
Zachęcam Cię do tego z całego serca (zresztą zawsze zachęcałam)❗️