886 435 976 info@fizjofemme.pl

Rozstęp mięśnia prostego brzucha.
Ważny temat! Częste zjawisko! I nie do końca znane konsekwencje!

Dlatego dzisiaj chciałabym poruszyć tematykę RMPB (rozstęp mięśnia prostego brzucha), ale nie pod kątem: czym jest i jak się go diagnozuje (poświęcę temu osobny wpis), ale przede wszystkim do jakich innych dysfunkcji jego obecność może doprowadzić!

Na początek odrobina anatomii:
Przednia ściana tułowia zbudowana jest z czterech warstw mięśni otoczonych powięziami i pochewkami.
1. Najgłębsza warstwa to mięsień poprzeczny brzucha. Przez swój poprzeczny przebieg i obszar, który zajmuje, tworzy swego rodzaju naturalny gorset. To ten mięsień w głównej mierze odpowiada za naszą stabilizację (oczywiście wraz z pozostałymi trzema elementami, o których za moment!)
2. Bezpośrednio nad nim znajdują się mięśnie skośne wewnętrzne i zewnętrzne brzucha.
I to te dwa mięśnie wraz z mięśniem poprzecznym, poprzez swój przebieg anatomiczny i połączenia, tworzą kresę białą (która jest zlokalizowana w środkowej części ciała, pomiędzy brzuścami mięśni prostych brzucha).
3. Najbardziej powierzchownie usytuowany jest mięsień prosty brzucha (prawy i lewy). 

RMPB przypisany jest nie tylko kobietom w ciąży czy po porodach. Doświadczają tego również osoby szczupłe, aktywne fizycznie, które pracują w nieprawidłowy sposób, bez oddechu, jednocześnie nakładając na swój organizm spore obciążenia oraz osoby z nadmiarem tkanki tłuszczowej w obrębie jamy brzusznej. 

Wróćmy teraz do tej naszej stabilizacji! Tak jak wcześniej wspomiałam, jednym z komponentów współtworzących core jest mięsień poprzeczny brzucha (przednia ściana tułowia). Pozostałymi elementami są:

  • mięsień wielodzielny (tylna ściana tułowia)
  • przepona (górna część tułowia)
  • i dno miednicy (głównie mięsień dźwigacz odbytu; dolna część tułowia)

Wyobraźcie sobie, że w naszej jamie brzusznej istnieje „balonik”, który z każdej strony ograniczony jest w/w składowymi. Jeśli nasza postawa, ruch który wykonujemy (zamierzony czy niezamierzony), obciążenia, które przyjmujemy prawidłowo angażują wszystkie ściany „balonika”, możemy być spokojni. Nic niepokojącego wydarzyć się nie powinno.

ALE..

Jeśli z powodu rozciągnięcia się kresy białej funkcja przedniej ściany tułowia będzie obniżona, to możemy nabawić się szeregu innych, poważnych problemów, takich jak:

  1. Przepuklina 
  2. Ból kręgosłupa lędźwiowego
  3. Nietrzymanie moczu
  4. Obniżenie narządu
  5. Zaburzenia gastryczne (wzdęcia, zaparcia)

Co ma rozstęp mięśni prostych brzucha do wyżej wymienionych dysfunkcji? Dlaczego brak stabilizacji ze strony przedniej ściany tułowia może doprowadzić do takich konsekwencji?
Już niedługo wszystko szczegółowo opiszę!