886 435 976 info@fizjofemme.pl

Przepona to główny mięsień oddechowy kształtem przypominająca kopułę, która oddziela jamę klatki piersiowej od jamy brzusznej. Tyle wiemy na pewno na jej temat.

Dzisiaj chciałabym przybliżyć każdej z Was role przepony, o których rzadko się mówi, a które są niezmiernie ważna dla funkcjonowania całego naszego ciała i wszystkich układów. I może dzięki temu przekonasz się, jak ważne jest angażowanie jej w codziennym życiu❗️

Zacznę więc od podstaw:

☑️Przepona jest głównym mięśniem oddechowym co oznacza tyle, że w trakcie wdechu kurczy się, wykonuje pracę koncentryczną, obniża się. Tym samym umożliwia płucom rozprężenie i pobór powietrza.

☑️W trakcie wydechu dochodzi do sytuacji odwrotnej: przepona rozkurcza się, wykonuje pracę ekscentryczną, unosi się przez co dochodzi do usunięcia powietrza z dróg oddechowych.

☑️Przepona działa w synergizmie z przeponą miedniczą, która zlokalizowana jest w dnie miednicy. Obie kopuły działają na zasadzie tłoku: podczas wdechu obie przepony obniżają się, podczas wydechu dochodzi do ich uniesienia. Przepona podczas oddychania powoduje przesuwanie zawartości jamy brzusznej co skutkuje swoistym masażem naszych trzewi.

Inne, równie ważne funkcje jakie pełni przepona, a o których mogłaś nie wiedzieć dotyczą:

1️⃣ Układu sercowo-naczyniowego:
– Dzięki połączeniu przepony z workiem osierdziowym wpływa ona na czynność mięśnia sercowego, między innymi na ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Im lepsza funkcja mięśnia przepony, tym lepsza czynność serca.
– Ruch przepony wpływa na powrót żylny z określonych rejonów naszego ciała. Na przykład podczas wydechu (czyli gdy przepona unosi się) ułatwiony jest powrót krwi żylnej z kończyn dolnych do żyły głównej dolnej, podczas gdy wdech (obniżenie przepony) ułatwia powrót krwi żylnej z trzewi.

2️⃣ Układu limfatycznego:
– Dzięki licznym kontaktom z siecią naczyń limfatycznych i głównym zbiornikiem chłonnym ruchy przepony powodują drenowanie tych miejsc co skutkuje lepszym przepływem chłonki, szczególnie z dolnych obszarów ciała.

3️⃣ Układu szkieletowo-mięśniowego:
– Przepona, wraz z innymi mięśniami tułowia, pełni funkcję stabilizującą. Najnowsze badania pokazują nawet, że im grubsza jest przepona w momencie wdechu, tym lepsza zdolność utrzymania równowagi.

4️⃣ Układu pokarmowego:
– Zapobiega cofaniu się treści żołądkowej (refluksowi).
– Lepsza perystaltyka jelit dzięki, wspomnianemu wyżej, automasażowi narządów brzucha.

Tak więc sama widzisz, przepona to nie tylko wdech i wydech. To AŻ wdech i wydech❗️
????dlatego tak ważna jest jej aktywacja,
????dlatego tak ważne jej jej wykorzystywane
????dlatego tak ważne jej jej trenowanie Szczególnie w aktualnej sytuacji na świecie …