886 435 976 info@fizjofemme.pl

Bezpieczny trening po ciąży

 

Droga Mamo, czy dbasz o to, by Twój trening po porodzie był bezpieczny? Dbasz o to, by był dostosowany do Twoich możliwości oraz do etapu, na którym aktualnie znajdujesz się Ty i Twoje ciało? Czy dbasz o to, by trening po porodzie był odpowiednio zaplanowany i opierał się na stopniowym wzroście intensywności, czy raczej zaczynasz z „grubej rury”?

Na początku ustalmy jedną rzecz:

jeśli jesteś kobietą, która ma na swoim koncie poród, to jesteś tym samym kobietą po porodzie. Niezależnie od tego, ile czasu upłynęło od ostatniego porodu, niezależnie od tego, czy był to poród naturalny, czy poprzez cesarskie cięcie. Twoje ciało zostało zmienione w trakcie ciąży i w trakcie porodu, i dlatego też wymaga ono większej uwagi i bezpiecznego traktowania [o tym, jak zmienia się ciało w ciąży możesz przeczytać TUTAJ].

 

I tak jak kask jest narzędziem zapewniającym bezpieczeństwo na rowerze,
jak pas bezpieczeństwa chroni Cie podczas jazdy samochodem,
tak funkcjonalne dno miednicy stanowi bezpieczeństwo dla Twoich narządów wewnętrznych (i nie tylko).

W związku z powyższym co powinnaś zrobić, by Twój trening był bezpieczny?

  • od razu po porodzie zacznij funkcjonalnie i ergonomicznie ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Nie odkładaj „świadomego treningu” na potem. Im szybciej zaczniesz tym lepiej. Szczególnie, że Twoje ciało jest mocno plastyczne w pierwszych 6 tygodniach po porodzie. Wykorzystaj to!
  • Skontroluj się u swojego fizjoterapeuty uroginekologicznego, by sprawdzić stan kresy białej i mięśni dna miednicy. Taka konsultacja da Ci pewność, że z Twoimi tkankami jest wszystko w porządku zarówno pod kątem strukturalnym i funkcjonalnym oraz da Ci informację, jaki trening mięśni dna miednicy będzie dla Ciebie odpowiedni
  • Wykorzystaj ciężar swojego  ciała jako odciążenie w pierwszych etapach powrotu do formy
  • Nie zapominaj o oddechu!
  • Zacznij od ćwiczeń o niskiej intensywności (od naprawdę niskiej intensywności!) i stopniowo zwiększaj stopień wysiłku
  • Zachowaj zdrowy rozsądek. Twoje ciało czasami wykazuje duże nakłady energii i chęci do pracy. Niestety bardzo często „dobre samopoczucie” jest zdradliwe i ciało nie do końca jest gotowe na wycisk

 

Bezpieczny trening po porodzie- dlaczego jest taki ważny?

Dlatego, że jeśli nie zadbasz od początku o podstawy to może się okazać, że po pewnym czasie Twój organizm zacznie się buntować i manifestować braki w funkcjonalności, strukturze, sile czy wytrzymałości uciążliwymi dysfunkcjami, takimi jak: bóle kręgosłupa, przepuklina, nietrzymanie moczu, obniżenie narządu rodnego itd.

 

Moja rada?

Zadbaj najpierw o to czego nie widać (mięśnie dna miednicy), a to co widać (sylwetka) bezpiecznie doprowadzisz do wymarzonego celu!