886 435 976 info@fizjofemme.pl

badanie dna miednicy

Jak wygląda badanie per vaginum i fizjoterapeuty uroginekologicznego i czym ono różni się od tego wykonywanego u ginekologa?

Czy muszę się do niego specjalnie przygotować?

Jakie są przeciwwskazania?

Co mi powie badanie per vaginum?

1. Badanie przezpochwowe wykonywane u fizjoterapeuty uroginekologicznego od badania u ginekologa różni się 

CELEM

Ginekolog sprawdza przede wszystkim stan narządów płciowych. Zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Fizjoterapeuta natomiast ocenia głównie jakość i kondycję tkanek dna miednicy oraz statykę narządów miednicy mniejszej. 

POZYCJĄ DO BADANIA

W gabinecie ginekologicznym w reguły badanie per vaginum wykonywane jest na odpowiednim fotelu ginekologicznym, czyli w pozycji litotomijnej. 

Fizjoterapeuta uroginekologiczny najczęściej wykonuje badanie w pozycji na plecach, ze zgiętymi nogami. Zdarza się jednak, że badanie przezpochwowe wykonane jest w niestandardowej pozycji, np. w leżeniu na boku, czy w pozycji stojącej. 

WYKORZYSTANIEM PRZYRZĄDÓW

Coraz częściej w gabinetach fizjoterapeutycznych spotkać się można z wziernikami, które w badaniu u ginekologa są nieodłącznym elementem. Wykorzystanie ich przy badaniu per vaginum u fizjoterapeuty uroginekologicznego zależy jednak od problemu pacjentki oraz od celu badania. Badanie profilaktyczne wykonuje się raczej bez wziernika, jednym palcem!

Każda wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym rozpoczyna się od bardzo dogłębnego wywiadu, poznania przyczyny i oczekiwań, dla ktorych dana pacjentka trafiła na wizytę oraz od omówienia co i w jaki sposób będzie robione. 

2. Jak wygląda badanie przezpochwowe u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Badanie przezpochwowe nie zaczyna się od badania przezpochwowego! Zaczyna się od oglądania! 

Na tym etapie fizjoterapeuta sprawdza, jak wygląda wejście do pochwy, jaka jest trofika skóry krocza. Czy widnieją w jej okolicy jakieś blizny, otarcia.
Następnie pacjentka zostaje poproszona o wykonanie kaszlu i parcia. Te czynności pozwalają fizjoterapeucie uroginekologicznemu ocenić reakcję mięśni dna oraz narządów miednicy mniejszej na wzrost ciśnienia śródbrzusznego, które następuje w trakcie wykonanie w/w testów. 

Kolejnym etapem jest docelowe badanie palpacyjne. Podczas badania przezpochwowego oceniamy przede wszystkim: 

 • napięcie tkanek, 
 • stabilność ścian pochwy, 
 • czucie głębokie. 
 • koordynację nerwowo-mięśniową
 • szybkość siłę i wytrzymałość skurczu, czyli jednym słowem FUNKCJĘ!
 • statykę narządów miednicy mniejszej poprzez odpowiednie testy 

 

Każda z tych cech zostaje przez fizjoterapeutę zakodowana i odpowiednio poukładana zgodnie ze schematem PERFECT

P [WYKONANIE]: fizjoterapeuta uroginekologiczny sprawdza jaka jest siła maksymalnego dowolnego skurczu MDM

E [WYTRZYMAŁOŚĆ]: to nic innego jak czas przez który utrzymany jest dowolny maksymalny skurcz MDM 

R [POWTÓRZENIA]: ilość dowolnych maksymalnych skurczy MDM, które dana pacjentka jest w stanie wykonać

F [SZYBKIE SKURCZE]: czyli ilość jednosekundowych maksymalnych skurczy

E [ELEWACJA]: tu sprawdza się tylną ścianę pochwy, a mianowicie to, czy się ona unosi podczas skurczu dowolnego

C [KOKONTRAKCJA]: ocenia się proszone i nieproszone skurcze w innych partiach ciała (pośladki, brzuch)

T [TIMING]: dzięki odpowiednim testom (kaszlowy, parcia) oceniony zostaje odruch prekontrakcji (szybki, niezależny od naszej woli skurcz MDM, który powinien pojawić się przez kaszlem/kichnięciem) oraz szybkość “powrotu” na swoje miejsce narządów po wykonaniu w/w testów.

Dzięki schematowi PERFECT oraz skali Oxford, za pomocą której ocenia się siłę maksymalnego dowolnego skurczu mięśni dna miednicy, fizjoterapeuta uroginekologiczny otrzymuje wszystkie niezbędne informacje dotyczące kondycji i jakości tkanek dna miednicy.

Informacje, z którymi oczywiście w dalszej części spotkania dzieli się z pacjentką.

3. Przejdźmy zatem płynnie do korzyści, jakie będziesz miała po wykonaniu badania per vaginum u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Po pierwsze, będziesz miała pewność, czy wszystko w kontekście funkcji MDM jest w porządku. Czy skurcz/rozkurcz, o którym gdzieś czytałaś i który co jakiś czas próbowałaś wykonać jest prawidłowy.

Poza tym otrzymasz wiedzę na temat tego, czy tkanki Twojego dna miednicy wykazują nieprawidłowe (podwyższone lub obniżone) napięcie spoczynkowe. To z kolei pozwoli zaprogramować trening dostosowany do kondycji Twoich mięśni dna miednicy i, w dalszej perspektywie, pozwoli uchronić Cię przed pojawieniem się niefajnych objawów.

I na koniec, badanie per vaginum poprawi Twoją świadomość! 

Izolowany trening MDM nie zawsze jest konieczny. Ba, bardzo często w sytuacjach, gdy nie ma żadnych dysfunkcji czy objawów ze strony dna miednicy izolowany trening MDM nie ma większego sensu. Ale … świadoma aktywacja mięśni dna miednicy podczas treningu na siłowni, podczas dźwignięcia ciężaru, po zakończeniu mikcji/defekacji czy podczas wykonywania zwykłych czynności dnia codziennego jest absolutnie pożądana!

4. Jakie są przeciwwskazania?

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania per vaginum jest brak Twojej zgody!

Do tych względnych, o których warto porozmawiać z fizjoterapeutą uroginekologicznym należą:

 • problemy natury psychicznej
 • infekcje, HIV
 • epizody onkologiczne
 • bezpośrednio po operacji
 • bezpośrednio po porodzie
 • krwawienia/ menstruacja (zależne od pacjentki)
 • ciąża (zależne od fizjoterapeuty)
 • wkładka domaciczna

I ostatnia pytanie, które bardzo często rzuca się na usta to …

5. Czy trzeba się do takiego badania specjalnie przygotować?

Odpowiedź brzmi: NIE!

W gabinecie fizjoterapeutycznych będziesz miała do dyspozycji specjalną spódniczkę ginekologiczną. Wystarczy, że się w nią przebierzesz a będziesz gotowa do badania per vaginum! 

Warto natomiast przyjść na taką wizytę z pozytywnym nastawieniem.

__________

Jeśli chciałabyś wykonać profilaktyczne badanie per vaginum u fizjoterapeuty uroginekologicznego – nie wahaj się! Nie wiąże się to z żadnymi negatywnymi skutkami. Możesz tylko zyskać!