886 435 976 info@fizjofemme.pl

Obniżenie przedniej ściany pochwy, czym jest?

By lepiej zrozumieć jedną z form obniżenia narządu rodnego, jaką jest obniżenie przedniej ściany pochwy, zacznijmy od anatomii.

wypadanie pęcherza moczowego

Ryc. 1

Pochwa to silnie elastyczny przewód, który znajduje się za przewodem moczowym (tj. pęcherzem moczowym i cewką moczową) i przed przewodem pokarmowym (tj. odbytnicą, czyli końcowym odcinkiem jelita grubego) [patrz ryc. 1]. Wszystkie te narządu ustabilizowane są za pomocą więzadeł, powięzi i oczywiście mięśni dna miednicy. Dodatkowo struktury stabilizujące poza zapewnieniem prawidłowej statyki narządów miednicy mniejszej, pozwalają także na ruch okołodobowy wszystkich organów względem siebie.

Jeśli stężenia hormonów kobiecych są na prawidłowym poziomie, a tkanki miednicy mniejszej są mocne i elastyczne, statyka narządów miednicy mniejszej jest prawidłowa.

Jeśli natomiast z jakiś względów dojdzie w ciele kobiety do osłabienia (na tle hormonalnym lub mechanicznym) głównych stabilizatorów, może to doprowadzić do osłabienia ścian i w konsekwencji to wypadania ścian pochwy.

Wypadania pęcherza moczowego (cystocele) jedną z form zaburzenia statyki narządu rodnego.

Obniżenie narządu rodnego to zmiana ułożenia macicy i pochwy, czemu może, lecz nie musi towarzyszyć jednoczesne obniżenie dróg moczowych, jelita cienkiego, odbytnicy, ze związanymi z tym dolegliwościami lub ze nich.

Innymi, jednak równie częstymi formami obniżeń ścian pochwy są:

+ Rectocele: obniżenie tylnej ściany pochwy/ wypadanie odbytnicy

+ Urethrocele: obniżenie przedniej ściany pochwy/ wypadanie cewki moczowej

+ Enterocele: obniżenie przedniej lub tylnej ściany pochwy (uzależnione od umiejscowienia jelita względem pochwy) / wypadanie jelita cienkiego

+ Uterine Prolapse: obniżenie macicy

Wypadanie pęcherza moczowego nie zawsze jest rzeczywistym wypadnięciem.

Wypadanie wypadaniu nie równy, dlaczego?

Otóż specjaliści w diagnozowaniu obniżenia narządu rodnego operują skalą POP-Q (Pelvic Organ Prolapse- Qualification). Skala POP- Q to 5cio stopniowa skala, która określa stopień zaawansowania obniżenia narządu rodnego, poprzez określenie tego, jak nisko obniżyła się ściana pochwy.

Skala POP-Q:

0 stopień:  brak obniżenia, prawidłowa statyka narządów miednicy mniejszej

I stopień: obniżenie narządu rodnego nie przekracza przedsionka pochwy

II stopień: obniżenie narządu rodnego dochodzi do przedsionka pochwy

III stopień: obniżenie narządu rodnego przekracza przedsionek pochwy

IV stopień: wypadanie na całej długości pochwy

 

Zatem same widzicie. Nie zawsze wypadanie pęcherza moczowego, czy odbytnicy wiąże się z rzeczywiśtym wypadaniem. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania zaburzenia. I tak, jeśli mamy do czynienia ze stopniem I i II, wowczas dochodzi bardziej do obniżenia narządu aniżeli do wypadnięcia.

Dlaczego dopodzi do zaburzenia statyki narządu rodnego?

Czynniami predysponującymi do osłabienia i obniżenia przedniej ściany pochwy są:

 • ciąża
 • porody (szczególnie wyczerpujące, długie i z użyciem kleszczy czy próżnociągu)
 • menopauza
 • operacje ginekologiczne w obrebie jamy brzusznej i pochwy
 • przewlekłe angażowanie tłoczni bzusznej, na przykład w wyniku uporczywego kaszlu, parcia na tolecie itd.
 • menopauza

Objawy niespecyficzne i specyficzne towarzyszące obniżeniom narządu rodnego:

 • uczucie obecności jajka w pochwie
 • ból podczas współżycia
 • uczucie niepełnego oddania moczu/stolna
 • pojawienie się obcej tkanki w przedsionku pochwy
 • ból kręgosłupa lędźwiowego i/lub krzyżowego
 • uczucie słabości w dnie miednicy

Obniżenie przedniej ściany pochwy po porodzie.

Wypadanie pęcherza moczowego

Ryc. 2

Najczęsciej do obniżenia narządu rodnego dochodzi po porodzie i najczęściej mamy do czynienia z obniżeniem przedniej ściany pochwy (a dokładniej w wypadaniem pęcherza moczowego, rzadziej cewki moczowej) [patrz. ryc. 2].  Długie parcie, przechodzenie przez kanał rodny malucha powoduje osłabienie sruktur zapewniających statykę narządom, w tym osłabienie mięśni dna miednicy. Dlatego bardzo ważne jest, by po porodzie siłami natury odpoczywać, najlepiej w pozycji leżącej, gdzie grawitacja nie wprowadza zamieszaia na poziomie dna miednicy, odpowiednio wcześnie zacząć angażować mięśnie dna miednicy do świadomej pracy (skurczowej i rozkurczowej), skonsultować swój stan po połogu zarówno z ginekologiem, jak i z fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Obniżenie lub wypadanie pęcherza moczowego po porodzie do pewnego stopnia (i czasu) jest normalne. Mięśnie dna miednicy są osłabione a więzadła rozciągnięte zarówno przez parcie, jak i przez zamieszanie hormonalne w ciele kobiety. Wymagają one w związku z tym czasu, by się zregenerować i pokornego traktowania, by się wzmocnić. Zatem spokojnie!

Podsumowując:

 • Obniżenie przedniej ściany pochwy po porodzie to częste zjawisko i mimo wszystko, normalne (oczywiście do pewnego momentu po porodzie)
 • Najczęściej po porodzie dochodzi do wypadania pęcherza moczowego, rzadziej do obniżenia odbytnicy, czy cewki moczowej
 • Każda forma i każdy stopień obniżenia powinien być skonsultowany ze specjalistą i zaopiekowany odpowiednią metodą terapeutyczną (zachowawczą, operacyjną)
 • Fizjoterapia uroginekologiczna daje bardzo duże szanse na poprawę kondycji tkanek miednicy mniejszej i tym samym na poprawę statyki obniżonego narządu poprzez zastosowanie terapii manualnej, ćwiczeń mięśni dna miednicy oraz pessaroterapii.
 • Plastyka pochwy, ginekologia estetyczna czy inna forma inwazyjnego leczenia wypadania pęcherza moczowego jest przydatna, jeśli mamy do czynienia z dużym stopniem obniżenia narządu rodnego (III i IV).

Pamiętajcie, że kluczowe w powrocie do zdrowia po porodzie jest odpowiednio wczesne wdrożenie fizjoterapii uroginekolocznej. Najlepszym czasem na podjęcie współpracy z fizjoterapeutą uroginekologicznym jest okres po połogu (ok. 6-8 tydzień). Jeśli jednak macie jakiekolwiek obawy co do swojego stanu, lub najzwyczajniej w świecie potrzebujecie wsparcia jeszcze w połogu, skontaktujcie się ze swoim fizjoterapeutą i poproście o pomoc!

Dbajcie o swoje zdrowie intymne!