886 435 976 info@fizjofemme.pl

Czy słyszałaś zaletach ćwiczeń hipopresynjnych?

A może miałaś okazję przekonać się na własnym ciele, jakie one są?

Ćwiczenia hipopresyjne to innowacyjne formy ćwiczeń, które poprzez zmniejszenie ciśnienia śródbrzusznego pozytywnie wpływają na ciało kobiece.

Ćwiczenia hipopresyjne cieszą się sporą popularności w fizjoterapii uroginekologcznej. Coraz więcej fizjoterapeutów pracujących z kobietami po porodach, z nieprawidłowościami natury urologicznej lub ginekologicznej przemyca w terapii właśnie elementy treningu hipopresyjnego.

Osobiście uważam to za genialne rozwiązanie. Dzięki temu spełnione są dwa standardy:

– kompleksowe podejście do pacjentki

– urozmaicenie terapii.

Zalety treningu hipopresyjnego to przede wszystkim:

Poprawa postawy ciała: podczas wykonywania hipopresji niezwykle ważna jest odpowiednia postawa. To właśnie ona warunkuje swoistą grę ciśnień w poszczególnych jamach naszego ciała, jak również „uczy” mózg, jaka postawa ciała jest dla organizmu najbardziej ergonomiczna.
Poprawa funkcji i mobilności mięśni dna miednicy: szczególnie ich pasywnych komponent
Wzmocnienie i uelastycznienie mięśni głębokich brzucha- przede wszystkim mięśnia poprzecznego i skośnych mięśni brzucha. Co wpływa oczywiście na wysmuklenie przedniej ściany tułowia i poprawę wyglądu brzucha]. 
Poprawa mobilności i przesuwalności tkanek leżących w okolicy blizny, jak i samej blizny
Poprawa czucia głębokiego
Poprawa mobilności narządów wewnętrznych: szczególnie obszaru miedniczno-brzusznego oraz dużych naczyń krwi i chłonki
Dotlenienie całego organizmu, co przyczynia się ogólnego pobudzenia nerwowego i lepszego samopoczucia oraz poprawa wydolności oddechowej.

Istnieją badania naukowe, które potwierdzają pozytywny wpływ treningu hipopresyjnego na redukcję objawów wysiłkowego nietrzymania moczu.

Co więcej, trening hipopresyjny genialnie sprawdza się u pacjentek wykazujących podwyższone napięcie mięśni dna miednicy. Dzięki naprzemiennemu zasysaniu i wydłużaniu pasywnych komponent MDM dochodzi do poprawy ich elastyczności, mobilności i odżywienia. Dzięki temu mają one możliwość i „siłę”, by obniżyć swoje napięcie spoczynkowego.

Podsumowując:

Ćwiczenia hipopresyjne to znakomita alternatywa leczenia rozejścia mięśnia prostego brzucha, wysiłkowego nietrzymania moczu, czy obniżenia narządu rodnego. Sprawdzi sie także u osób, które ze względu na duże stres w życiu borykają się z różnego rodzaju napięciami, na przykład na poziomie mięśni dna miednicy. Ćwiczenia hipopresyjne stanowią także ciekawą formę treningu, dzięki czemu wprowadzają pewne urozmaicenie w codzienną aktywność fizyczną.

A czy Ty miałaś już okazję wyprobować na sobie ćwiczenia hipopresyjne na przykład na brzuch?

______________

Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej na temat treningu hipopresyjnego, zajrzyj TUTAJ i TUTAJ.