886 435 976 info@fizjofemme.pl

Jeśli jesteś młodą mamą, która juz teraz wie, że czeka ją poród przez cięcie cesarskie, lub jeśli jesteś młodą mamą, która nie ma wskazań do cięcia, ale świadoma możliwości, bierze pod uwagę także tę opcję porodu, zatrzymaj się na chwilę i zerknij jak przygotować się do cięcia cesarskiego.

Poniżej znajdziesz pięć propozycji, jak możesz przygotować się do cięcia cesarskiego:

1. EDUKACJA
Poczytaj o tym, jak wygląda operacja cięcia cesarskiego. Jak Twoje ciało zostanie przygotowane do operacji. Ile warstw zostanie przeciętych przez operatora by wydobyć Twojego malucha. Następnie ile warstw zostanie zszyte (i czy aby na pewno wszystkie zostaną zaopatrzone szwem), a co za tym idzie, na ilu poziomach powstanie blizna (jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat blizny po cięciu cesarskim, kliknij TUTAJ). Wszystkie te informacje nie mają na celu Cię przestraszyć, czy spowodować jakąkolwiek sytuacje stresową. Mają zwiększyć Twoją świadomość na temat tego, co Cię i Twojego malucha czeka w ciągu tych kilku minut porodu. Dzięki tej wiedzy będziesz lepiej rozumiała co się dzieje z Twoim ciałem, dlaczego ono reaguje tak, a nie inaczej Dlaczego boli, dlaczego czujesz się słabo i dlaczego, gdy już nie będzie bólu i będziesz pełna energii nie powinnaś zbyt szybko i zbyt mocno przeciążać swojego ciała.
2. ZADBAJ O SWÓJ PIERWSZY STOLEC PO OPERACJI!
Pierwsza kupa po porodzie zajmuje jedno z priorytetowych miejsc na liście „to do” przed opuszczeniem szpitala. Niestety leki przeciwbólowe, które ułatwiają Ci komfortowe funkcjonowanie, nie do końca pomagają w pracy jelitom. Długie unieruchomienie również nie sprzyja poprawnej perystaltyce jelit. Produkujesz mleko co może doprowadzić do lekkiego odwodnienia. No i oczywiście jest rana, która daje o sobie znać za każdym razem, gdy dojdzie do napięcia mięśni. Pomyślisz pewnie, co w takim razie mogę zrobić, by pierwsze wypróżnienie poszło gładko? Przede wszystkim zadbaj o dietę kilka dni przed operacją. Sięgaj po pełnowartościowe produkty, lekkostrawne, czyli takie, które są łatwe w przyswojeniu i przetrawieniu. Nawadniaj się. Unikaj słodyczy i napojów słodzonych i żywności przetworzonej, która może prowadzić do zaparć.
3. PRZYGOTUJ PODBRZUSZE DO CIĘCIA CESARSKIEGO!
Możesz to zrobić poprzez natłuszczanie, delikatne drapanie, głaskanie, czy masowanie podbrzusza. Jeśli nie do końca przemawia za Tobą praca manualna (za pomocą Twoich dłoni), możesz też wykorzystać różne pozycje np. z jogi, czy inne formy lekkich ćwiczeń, które wprowadzą tkanki brzucha w rozluźnienie. Wszystko te techniki mają na celu poprawę przekrwienia i uelastycznienia tkanek, przez co rana będzie goiła się lepiej!
4. „SKONTAKTUJ” SIĘ ZE SWOIMI MIĘŚNIAMI DNA MIEDNICY!
będąc jeszcze w ciąży, by po porodzie łatwiej było Ci odtworzyć w nich funkcję. Mięśnie dna miednicy należą do mięśni tworzących stabilizację centralną, dlatego ich aktywowanie po porodzie jest bardzo ważne. Dzięki napięciu MDM uruchamia się mięsień poprzeczny brzucha (tworzący również stabilizację centralną). Z kolei dzięki napięciu mięśnia poprzecznego brzucha kresa przenosi napięcia, przez co się wzmacnia strukturalnie, a jelita dostają bodziec kompresyjny, który usprawnia ich pracę.
5. NASTAW SIĘ POZYTYWNIE!
Przygotuj plan porodu. Porozmawiaj ze swoim lekarzem prowadzącym / fizjoterapeutą o wszystkich wątpliwościach, które chodzą Ci po głowie.

Przygotuj mieszkanie na przyjście malucha, ale i na Twój powrót, uwzględniając przy tym ranę/bliznę po porodzie.

Dodatkowo warto byś już teraz wiedziała, jak zadbać o bliznę po cięciu cesarskim. Możesz to zrobić już w pierwszych dobach po porodzie. Tutaj dowiesz się, jak zadbać o bliznę po cięciu cesarskim.

Jeśli natomiast zastanawiasz się, jak będzie wyglądał Twój powrót do aktywności fizycznej po cięciu cesarskim, przeczytaj TO.

Boimy się tego, czego nie znamy. Dlatego warto byś przygotowała się do swojego cięcia cesarskiego.
Im więcej będziesz wiedziała, tym mniejszy będziesz odczuwała lęk.
Im bardziej będziesz przygotowana (pod każdym względem), tym lepiej będziesz się czuła.