886 435 976 info@fizjofemme.pl

Pasy poporodowe, bielizna wyszczuplająca, ciasna odzież, czy wciągnięty brzuch?
Jak myślisz, która z tych możliwości będzie dla Ciebie najzdrowsza?
ŻADNA!

Pomyślisz, ale jak to? Przecież moja mama korzystała z gorsetów wyszczuplających. Moja babcia po porodzie owijała się prześcieradłem (uściślając, owijała brzuch prześcieradłem). Ba! Mój ginekolog całkiem niedawno polecił mi korzystanie z pasów poporodowych! 

Okej..
Rozumiem!
Wieloletnia „tradycja”.
Sprzeczne informacje od specjalistów, w internecie a nawet z telewizji śniadaniowej..

Ale zanim wciągniesz brzuch, ubierzesz ciasną bieliznę, czy odzież bardzo Cię proszę, przeczytaj co mam Ci do powiedzenia.
I może dzięki tym paru minutom poświęconym temu wpisowi uchronisz siebie i swoje ciało przed pewnymi … „nieprawidłowościami”.
Wybór należy do Ciebie

1. Anatomia nie taka straszna! 

Wyobraź sobie, że w twoim tułowiu znajdują się trzy baloniki. Pierwszy balon znajduje się w klatce piersiowej, drugi w jamie brzusznej, a trzeci w miednicy. Teraz wyobraź sobie, że ściany tych balonów składają się z tkanki mięśniowej, a wnętrze balonów wypełnione jest narządami wewnętrznymi.
Na koniec wyobraź sobie równowagę w wypełnieniu i napięciu ścian wszystkich trzech balonów (jeśli masz problem z wyobrażeniem sobie tego, spójrz na obrazek po prawej)

Udało się? BRAWO! Zapamiętaj zatem, że każdy z tych balonów to komory ciśnień, które w takich warunkach (patrz obrazek po prawej) są znormalizowane
Co się zatem stanie jeśli, któryś z tych balonów zmieni swoją wielkość (objętość)?

2. Trochę biomechaniki na dokładkę!

Gdy zwiększamy masę ( na przykład zwiększamy ilość tłuszczu wewnętrznego) lub zmniejszamy objętość (na przykład wciągamy brzuch) ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej ROŚNIE!

Z racji tego, że ciśnienie to oddziaływanie ciała stałego bądź cieczy poprzez wywieranie siły na powierzchnie możesz sobie wyobrazić, jak pod wpływem tego podwyższonego ciśnienia wypełnienie balona (Twoje narządy wewnętrzne) przemieszczają się (bo przecież muszą się gdzieś pomieścić), napierając na jego ściany. A że nic co w naszym ciele nie występuje w próżni, napierają również na narządy znajdujące się w balonie nr 1,  i nr  2, powodując zmianę w ich statyce.

 

3. Konkrety? Bardzo proszę

Zakładasz pas poporodowy (obcisłą bieliznę, odzież lub najzwyczajniej, wciągasz brzuch) i ściskasz go tak, żeby „kamuflował” pozostałości po ciąży.

W tym samym momencie zmniejsza się objętość Twojej jamy brzusznej, a ciśnienie wzrasta powodując przemieszczanie (przesuwanie) narządów wewnętrznych w przeróżnych kierunkach (dół, góra, boki, przekątna). Przesuniecie to wpływa z kolei na ciśnienie w innych częściach ciała (balon piersiowy, balon miedniczny), powodując dalsze przemieszczenia narządów (tych znajdujących się w pozostałych balonach) .
Najbardziej narażone na dysfunkcje jest dno miednicy. Dlaczego? Bo grawitacja nie działa na naszą korzyść! Tym bardziej, jeśli jesteś po ciążach, po porodzie (szczególnie naturalnym), po operacjach ginekologicznych lub w okresie okołomenopauzalnym. Narządy miednicy mniejszej (balon nr 3) permanentnie spychane w dół przez narządy znajdujące się wyżej są, przy okazji, ściągane do dołu przez działające na nasz organizm siły grawitacji.

Co w konsekwencji osłabia MDM i przyczynia się do powstania:

Co proponuję?

Daj sobie czas!
Dbaj o siebie i swoje ciało po porodzie i pozwól mu wracać do normy w swoim tempie.
A przede wszystkim -> skonsultuj się z fizjoterapeutą, który oceni stan Twojego brzucha i wdroży odpowiednią, funkcjonalną terapię!